Jak utwardzić grunt?
Mały domek, to marzenie wielu ludzi. Elegancka elewacja, duże okna i pasujący do nich dach – taki obraz ma wielu z nas. Z domem wiąże się także chęć posiadania wypielęgnowanego ogrodu oraz ładnego płotu i podjazdu. Aby podjazd był funkcjonalny, powinien mieć równą i wzmocnioną powierzchnię. Należy ją odpowiednio wyrównać oraz utwardzić grunt. W jaki sposób można tego dokonać?
Utwardzanie terenu i niezbędne formalności
Celem utwardzenia gruntu jest wzmocnienie powierzchni oraz przystosowanie jej do określonego celu. Proces stanowi jeden z elementów budowlanych, jednak nie jest zaliczany do robót ziemnych. Wykonać go można, stosując specjalne maszyny ubijające materiał lub wysypując wybrany surowiec na konkretnym terenie. Do utwardzenia gruntu stosuje się różne materiały, najczęściej gruz albo żwir. Przed realizacją utwardzania gruntu należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, który dokładnie określa wielkość minimalnej powierzchni czynnej działki. Oznacza to, że w niektórych przypadkach utwardzenie podwórka spowoduje przekroczenie tej wartości. Tylko utwardzanie terenu wokół domu nie wymaga załatwiania żadnych dodatkowych formalności urzędowych. Nie zwalnia to jednak z konieczności prawidłowego wykonania utwardzenia i odprowadzenia wód z powierzchni utwardzonej w taki sposób, by nie spływały na sąsiadujące nieruchomości. Odpowiednimi dokumentami natomiast musi być zabezpieczone utwardzenie terenu na działce rolnej. Inwestycja wykonywana na terenach ochronnych wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli natomiast obszar wpisany jest do rejestru zabytków, należy dokonać zgłoszenia do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Wszelkie prace będzie można rozpocząć dopiero po otrzymaniu pozwolenia.
Proces utwardzania gruntu
Grząski i nierówny grunt można utwardzić kilkoma sposobami. W celu utwardzenia podłoża warto najpierw wykonać drenaż, a następnie usypać warstwę wierzchnią. Na rynku dostępne są różnego rodzaju materiały przeznaczone do utwardzania powierzchni. Różnią się od siebie wyglądem i parametrami. Wykorzystać można do tego żwir, gruz betonowy lub tłuczeń. Tłuczeń dolomitowy, trwały i estetyczny, wykorzystywany jest często jako utwardzanie podjazdu. Przygotowana w ten sposób nawierzchnia skutecznie odprowadza wodę odpadową i niweluje powstawanie grząskich terenów. Najbardziej zawilgocone miejsca na działce można korytować i zasypać kamieniami, przez co teren oddaje wodę i stanowi dobrą podbudową dla materiałów trwałych, takich jak kostka brukowa.